nti
30 بهمن 1401 - 13:07

جمع آوری نمونه هوای محیط در مدارس قم با تجهیزات پیشرفته

قم- جمع آوری نمونه هوای محیط در مدارس حادثه دیده قم در پی حوادث مشکوک مسمومیت در این مدارس توسط دستگاه‌های مدرن و کیسه‌های استاندارد انجام می‌شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: در حوادثی که به نوعی مباحث پزشکی در آن نقش دارد کشف علت حادثه اهمیت بسزایی در روش درمان و جلوگیری از تکرار آن دارد؛ در حوادث اخیر در مدارس قم یکی از موضوعات مهم شناسایی و یا کشف علت بروز چنین حوادثی بوده که روش جمع آوری نمونه‌ها چه بالینی و چه محیطی بسیار دارای اهمیت است.

بر اساس اظهارات مسئولین در همان حادثه اول البته با کمی تأخیر نمونه برداری‌ها شروع می‌شود؛ آنچنان که استاندار قم در شورای اداری می‌گوید از بازدم، خون، گوارش و حتی محیط نمونه برداری به صورت حرفه‌ای انجام شده است.

روش‌های جمع آوری از بازدم، خون و گوارش به صورت مرسوم همه ما با آن آشنا هستیم و می‌دانیم به چه شکلی انجام می‌شود و حداقل یک بار تجربه آن را داشته‌ایم، اما موضوع مهم جمع آوری از محیط است که با توجه به اینکه دانش آموزان وجود یک بو در محیط را اعلام کرده‌اند؛ پس باید هوای محیط برای تجزیه ذرات معلق در آن توسط متخصصان جمع آوری شود.

حسینی راد کارشناس آزمایشگاه محیط که در قم از مدارس متعددی کار جمع آوری نمونه هوا و ذرات معلق را انجام می‌دهد در گفتگو با مهر می‌گوید: این کار توسط یک دستگاه به نام ساکشن یا پمپ نمونه برداری انجام می‌شود به عبارتی وظیفه پمپ، جمع آوری و یا هدایت ذات معلق هوا در محیط جمع آوری است که انواع مختلفی دارد.

جمع آوری نمونه هوای محیط در مدارس قم با تجهیزات پیشرفته

وی ادامه می‌دهد: رایج‌ترین شیوه جمع آوری نمونه‌ها استفاده از کیسه‌های مخصوصی است که هوای محیط را بدون دخالت دست و ورود هوای محیط‌های دیگر نگهداری می‌کند تا در آزمایشگاه‌های مخصوص تجزیه و تحلیل شود.

این کارشناس آزمایشگاه، جمع آوری استاندارد از هوای محیط را کار باحوصله و نیازمند تجهیزات عنوان می‌کند و می‌گوید: ما در قم از دستگاه ساکشن لایف و کیسه‌های مخصوص و استانداردی استفاده می‌کنیم که در همه آزمایشگاه‌های دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی می‌گوید: ما برای این کار در غالب پنج تیم فعالیت خود را از حدود بیست روز قبل شروع کردیم و تیم ما تا کنون با همین شیوه و ابزار از ۱۴ مدرسه که در آن دانش آموزان وجود بو را اعلام کرده‌اند نمونه برداری کرده‌ایم.

بر اساس اعلام کمیته ویژه بررسی حوادث در مدارس قم تا کنون از حدود ۶۴ مدرسه نمونه برداری‌های مختلفی انجام شده و برای آزمایشگاه‌های معتبر ارسال شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1044307