nti
24 مرداد 1401 - 12:53

افزایش بیماران بستری کرونایی با حال وخیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت : در پیک هفتم کرونا مردم زمانی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که بیماری پیشرفت کرده، بنابراین بیماران بستری با حال وخیم در بیمارستان به نسبت پیک‌های دیگر بیشتر شده و تقریبا یک سوم بیماران بستری در بیمارستان‌های استان با حال وخیم هستند که این نگران کننده است.

قباد محمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت : با این وجود شواهدی وجود دارد که بتوانیم هفته آینده از پیک هفتم عبور کنیم.

پیک هفتموی اظهار داشت: تنها راه نجات جان افراد از این بیماری سطح ایمنی بالا است که این امر با واکسیناسیون امکان پذیر است. ۶ ماه پس از واکسیناسیون سطح ایمنی بدن کاهش پیدا می‌کند بنابراین نیاز است هر ۶ ماه یک بار سطح ایمنی جامعه با واکسیناسیون امکان‌پذیر شود.

نجات جانوی اضافه کرد: با بررسی مرگ و میر‌هایی که در این پیک اتفاق افتاده است اکثرا از افرادی هستند که واکسیناسیون خود را کامل نکرده‌اند یا از زمان تزریق آخرین دوز آن‌ها ۶ ماه گذشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در این پیک، چون پیش‌بینی ما این بود که بار بیماران بستری زیاد افزایش پیدا نخواهد کرد، بنابراین همه بیمارستان‌ها و بخش‌ها را درگیر این بیماری نکردیم. بیمارستان فارابی که در پیک‌های گذشته تقریبا به صورت کامل زیربار کرونا رفت در این پیک تنها یک سوم آن به بیماران کرونایی اختصاص یافت.

وی افزود: در این پیک پیش‌بینی ما بستری شدن ۲۰۰ بیمار بود و همین اتفاق افتاد که بیشترین بستری ما ۲۳۲ نفر در هفته گذشته بود که در این هفته نرخ کاهشی داشت.

محمدی عنوان کرد: در هفته‌های گذشته به دلیل افزایش مصرف آنتی بیوتیک‌ها و افزایش مصرف سرم در کشور دچار کمبود سرم و آنتی بیوتیک‌ها شدیم. باتوجه به کمبود این اقلام، موجودی خود را در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های شبانه روزی متمرکز کردیم.

وی گفت: سازمان غذا و دارو، کارخانه تولید سرم را ملزم به ساخت سرم با تمام ظرفیت کرده است که پیش‌بینی می‌شود کمبود سرم تا ۲ هفته آینده مرتفع شود .

باشگاه خبرنگاران جوانکرمانشاهکرمانشاه

شناسه خبر: 588241